Wystawa jest imprezą cykliczną, odbywającą się w Zabrzu i ma na celu pokazanie różnorodności technik fotograficznych poza tymi najbardziej rozpowszechnionymi w dzisiejszych czasach . Daje również możliwość materialnego obcowania z odbitkami zrobionymi manualnie w ciemni, które często są efektem pracy wymagającej poświecenia wielu godzin a nawet dni.

Głównym motorem napędowym wystawy była chęć stworzenia przestrzeni, gdzie takie prace można by zobaczyć na żywo, ponieważ ekspozycja w formie skanu wyświetlonego na ekranie monitora nie jest w stanie w pełni oddać wszystkich walorów wspomnianych prac. Ustaliliśmy również, że w obrębie naszego regionu Śląskiego praktycznie nie funkcjonują podobne wydarzenia, co jeszcze bardziej skłoniło nas do działania. Otwarta formuła wystawy natomiast daje możliwość młodym adeptom sztuki fotograficznej na pokazanie swoich prac wśród znanych Artystów, a wernisaż dodatkowo pozwala na wymianę spostrzeżeń, czy chociażby rozmowę z Twórcami.

Zaczęło się niewinnie, od luźniej rozmowy na portalu społecznościowym. Początkowo liczyliśmy na małą grupkę ludzi z Śląska – na naszych znajomych pracujących w dawnych technikach. Wysłaliśmy do nich zaproszenia, jednakże informacja o wydarzeniu, za ich pośrednictwem rozniosła się na cały kraj i w pierwszej edycji wystawy mieliśmy prace praktycznie z całej Polski. Prace zaczęły spływać z takich miejscowości jak Gdańsk, Wrocław, Poznań, Warszawa, Zakopane, Kraśnik, Przemyśl i wielu innych. Idąc za ciosem oraz odpowiadając na prośby uczestników i odbiorców, którym spodobała się ta idea postanowiliśmy zrobić z wystawy wydarzenie cykliczne.

Podczas pierwszej edycji wystawy można było zobaczyć prace w praktycznie wszystkich dawnych technikach fotograficznych. Pośród prac 24 Autorów znalazły się gumy, odbitki pigmentowe i wykonane w technice olejowej, bromolej, mokra płytę kolodionowa, cyjanotypie, brąz Van Dyke, papier solny i inne mniej znane. Na szczególną uwagę zasługiwał też poziom artystyczny pierwszej wystawy, ale to już zasługa samych Twórców, bo przecież nie sama techniką człowiek żyje.

Cieszymy się z każdej pracy, każdego Autora, który swoją obecnością chce uświetnić organizowane przez nas wydarzenie, aczkolwiek jeżeli już mówić o znanych Twórcach to mięliśmy zaszczyt gościć Panią Renatę Zarzykę oraz Panów: Bogdana Sałacińskiego, Piotra Kwasiżura, Mirosława Miranowicza i Krzysztofa Ślachciaka. W tym roku pojawi się również kilka nowych nazwisk, co również daje nam energię do dalszego działania. Ilość prac to również jest niespodzianka do samego końca bo ostatnie paczki z fotografiami odbierałem jeszcze dzień przed wernisażem. Wszystko to jednak nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie Pani Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu – Jolanty Skorupy, której należą się szczególne podziękowania.

Tegoroczny wernisaż wystawy przypada na 10 lutego. Otwarcie imprezy o godzinie 18 w galerii „Piwnica” w MDK2 Zabrze ul 3-go Maja 12. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających przez okres ok miesiąca od dnia wernisażu.

Prace można nadsyłać do 27 stycznia więc jeżeli ktoś z czytelników jest zainteresowanych braniem udziału w wystawie to zachęcam do kontaktu mailowego na info.wystawa.zabrze@gmail.com jak również do odwiedzenia naszej strony na FB gdzie znajduje się regulamin i wiele innych informacji o wystawie: https://goo.gl/Cin5y3

fot. Przemysław Ciepliński