Amerykańska artystka – fotografik urodzona 1 maja 1951r. w Lexington, w stanie Virginia kojarzy chyba większość osób interesujących się fotografią.
Jej przygoda z fotografią zaczęła się w czasach szkolnych, kiedy to posługiwała się otrzymanym od ojca aparatem na błony o formacie 5×7 cali.

Sally_Mann_At_Twelve_05

Z czasem fotografia stała się jej zawodem. Została etatowym fotografem na uniwersytecie w swoim rodzinnym mieście.

Sally Mann najczęściej kojarzy się z fotografiami dzieci. Największy rozgłos zapewnił jej album zatytułowany „Immediate Family“ z 65 czarno-białymi fotografiami dzieci, w tym trójki jej własnych: Jessie, Virginii i Emmetta. Niestety, oprócz przychylnych opinii album spotkał się z zarzutem pornografii dziecięcej, gdyż przedstawione na zdjęciach dzieci były nagie lub półnagie. Dopatrywano się dwuznaczności w pozach dzieci, jak również erotyzmu.

sally-mann-the-good-father-1990

Czarno- białe zdjęcia pozwalają poczuć ich ponadczasowość, przez co oglądając je nie odbieramy ich jako zatrzymywanie ulotnych chwil z dzieciństwa jej potomstwa.

sally_mann_family_pictures_15

Przeglądając portfolio artystki dostrzegamy także inne zdjęcia, na których w sposób subtelny i dopracowany sfotografowane są części ciała.
Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów w USA i Europie, w tym w Metropolitan Museum of Art praz Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku.
1_SallyMann_Candy_Cigarette___1989_HR
Otrzymała także wiele nagród, w tym nagrodę Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.
Oficjalna strona: http://sallymann.com/