Jeszcze do 23. marca w Salonie Fotografii Przyrodniczej „Fotonatura” w Dziewiczej Górze można oglądać wystawę prac autorstwa Kamila Figasa pt. „Meteoryt”.

Wystawa „Meteoryt” to zestaw przeszło dwudziestu fotografii wykonanych na terenie rezerwatu przyrodniczego „ Meteoryt Morasko”, gdzie autor od lat regularnie udaje się na spacery w towarzystwie swojego psa i aparatu fotograficznego. Zestaw zdjęć to sprawna mieszanka fotografii dokumentujących przestrzeń lasu odnajdywanych w naturalnych formach abstrakcji oraz mototypii.

Fotografia przyrody przyzwyczaiła nas do wyidealizowanych, efektownych i niezmiennie przekoloryzowanych kadrów, w których próżno jest szukać atmosfery. Pogoń za najefektowniejszym z efektownych zdjęć gubi najwyraźniej gdzieś po drodze sedno. Nie tym razem jednak. Z fotografii Kamila bije nie tylko atmosfera, ale prawie czuć zapach przedstawianego miejsca. Wystawa „Meteoryt” nie prowadzi nas po lesie podczas „złotej godziny”, rozgwieżdżonego nieba czy efektownej mgły, ale po lesie takim do jakiego możemy wejść codziennie, od tak zatrzymując samochód na poboczu drogi.

Najefektowniejsze są cztery fotografie natychmiast przywodzące na myśl twórczość fotograficzną Cezariusza Andrejczuka. Stąd zupełnie bez konsultacji z autorem wystawy, pozwalam sobie nazwać je „ruchańcami”. Ułożono je w mozaikę, w której każda z prac sama stanowi element większej kompozycji. Fotografie te stanowią punktum całej wystawy i to z ich obrazem wracałem do domu.

Niestety, o ile same prace zrobiły na mnie pozytywne wrażenie, nie można tego powiedzieć o całości ekspozycji. Przestrzeń galerii jest ciasna, a okna rozdzielające ciąg fotografii oraz ceglane tło sprawiają, że ogląda się je z trudem. Ponadto mnogość zdjęć, wręcz upchanych na niewielkiej przestrzeni potęguje wrażenie próby ataku na niewinne zmysły widza.

Moim zdaniem wystawa „Meteoryt” Kamila Figasa jest zdecydowanie warta polecenia, choć jego prace zasługują na większą i bardziej im sprzyjającą przestrzeń. Warto jednak wpaść na Dziewiczą Górę, choćby w przerwie wiosennego spaceru.

Kamil Figas, rocznik ’83, jest absolwentem Fotografii na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu zainteresowany reportażem i pejzażem, działa aktywnie w inicjatywie Fotspot.