Wschodni region kraju zwany czasem Polską B, krainą cebularza, może się pochwalić czymś jeszcze… Mianowicie wykwitem fascynatów fotografii, niezliczoną rzeszą pasjonatów z wielu grup i kolektywów. Począwszy od Kazimierskiej Akademii Fotografii, Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego LTF, Grupy Fotografów Lubelskich GFL, aż po zaprzyjaźnione regionalne stowarzyszenia z miejscowości ościennych.

lubel-04

Okoliczna Grupa Motycz, aż po odległe Siedlce, gdzie działa Fotogram. Przyjaciele z Radzynia także aktywnie uczestniczą w wspólnej akcji poszerzania horyzontów sztuki i pasji. Radzyński Klub Fotograficzny “Klatka” aktywnie uczestniczy w życiu regionu, mimo innych granic województwa. Lubelska Szkoła Fotografii kształci, uczy, prowadzi wykłady i zajęcia. Ukończenie jej skutkuje dyplomem.

Media społecznościowe bardzo aktywnie biorą udział w propagowaniu i promowaniu regionu. Lubelskie Monochrom skupia miłośników fotografii czarno-białej, publikujących prace ściśle związane z kulturą i zabytkami, krajobrazami i życiem kulturowym. Lubelski Informator Fotograficzny udostępnia na bieżąco wszystkie ważne informacje o wydarzeniach, konkursach i wernisażach.

lubel-02Spoiwem całego regionu jest AOF – Akademia Odkryć Fotograficznych, która łączy wszystkich miłośników fotografii w jedno spójne ogniwo. Comiesięczne spotkania w Lubelskim Centrum Kultury goszczą sławy obiektywu.

Promotorem i prekursorem jest podróżnik, miłośnik fotografii cyrkowej i fotoreporter z Kijowskiego Majdanu, Ukrainy aż po Rosję, Maks Skrzeczkowski.

Dotychczas gośćmi Akademii Odkryć Fotograficznych byli m.in Witold Krassowki, Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Tomek Sikora, Krzysztof Gierałtowski, Krzysztof Miller, Adam Pańczuk.

Chlubą Lubelszczyzny jest indywidualny projekt Tomasza Kulbowskiego o nazwie Eastreet. Skupia członków kolektywu z całej Europy Wschodniej, będąc jednocześnie prekursorem innego spojrzenia na lokalne, regionalne obrazy fotografii ulicznej.

lubel-03

Lubelski Duet Romantyczny rozsławia region na całym świecie. Zdobywcy medali Królewskiej Akademii, Złotym Medalem FIAP i innych. Urszula Gronowska i Jacek Zaim. Oboje tworzą spektakle malowane słowem i obrazem.

Andrzej Koziara, fotoreporter wojenny, były zastępca naczelnego National Geographic, podróżnik i muzyk. Pierwszy perkusista zespołu BAJM. Aktywnie uczestniczy w życiu świata miłośników fotografii aż do dziś.

“Człowiek karmiący łabędzie w Krakowie” to jedno z najpopularniejszych zdjęć, jakie obiegły świat w ubiegłym roku. Czarno-białą fotografię obejrzało już kilka milionów osób na całym globie, ale tylko nieliczni dowiedzieli się, że jej autorem jest rodowity lublinianin – Marcin Ryczek.

A_Man_Feeding_Swans_in_the_Snow

Warto wspomnieć o współpracy z lokalną prasą. Lubelski Magazyn LAJF patronuje wystawom i wernisażom. Aktywnie uczestniczy w życiu fotografów regionu, promując, publikując ich prace, wspierając i motywując.

Oficjalna strona Miasto Lublin, działająca z ramienia Urzędu Miasta, organizuje często konkursy z nagrodami. Zdjęcia miłośników aparatu i fotografowania publikowane są co środę w albumach na fanpage. Ponadto Prezydent miasta często udziela stypendiów dla szczególnie wyróżniających się.

Najciekawszym projektem ostatnich miesięcy jest Mobilna Galeria Fotografii, której pomysłodawcą jest Michał Patroń. Organizuje wystawy dla amatorów i zaawansowanych w celu promocji nowych mistrzów. Cykl dziesięciu wernisaży zawsze skupiał tłumy zwiedzających. Celem jestem szerzenie pasji jaką jest fotografia. Należy wspomnieć, że sam zdobył prestiżową nagrodę Grand Press Photo 2015 w ostatniej edycji.

Czy Lubelszczyzna jest ewenementem, czy w innych miejscach naszego kraju jest podobnie?