Jakiś czas temu już trafił do nas album o takim własnie tytule autorstwa Michała Statkiewicza. Mimo pozornej prostoty, dość trudno jest jakoś przypisać i do końca opowiedzieć mając przy tym pewność, że przekazało się to co autor miał na myśli.

Mknąc przez życie, w często nie do końca kontrolowanym pędzie szukamy spokoju. Ciszy. Ile to razy wypowiadamy i słyszymy próżne deklaracje o wyjazdach do głuszy, wyłączaniu telefonów. O zaszyciu się… gdzieś.

Słowa zawarte między fotografiami są jak sądzę wielu z nas bardzo bliskie. Opowieść, rozmyślania krążą wokół życia, możliwości, drogi jaką idziemy i zakrętów jakie się na naszej drodze życiowej potrafią pojawiać. To wszystko z fotografią w tle, gdzie pozornie niepowiązane ze sobą fotografie na pierwszy rzut oka zaczynają tworzyć swoją historię i swoją opowieść na kanwie słów autora.

fotoprzemyslenia_nad_piecdziesiatka_album_2

Słów nie ma wiele, ale też wiele ich nie potrzeba, bo mówią obrazy, a słowa są jedynie wstępem, przymyśleniami nad pięćdziesiątką.

statkiewicz_album

Moim zdaniem, z którym oczywiście nie każdy musi sie zgodzić, warto zdobyć ten album i dołączyć go do swojej kolekcji. Zdjęcia potrafią zainspirować ale też zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, czy to jak patrzeliśmy do tej pory na fotografie swoje i innych nie zmieniło się po wysłuchaniu obrazów z albumu.

Warto nie tylko oglądać, ale i się w nie wsłuchać.

Michał o swoim albumie:

Jest mnóstwo bardzo dobrych albumów i książek o fotografii. Zarówno tych które uczą historii fotografii,  przybliżających aspekty techniczne, a także tych które zajmują się interpretacją obrazu. W tym albumie chciałem najtreściwiej jak się da odpowiedzieć zarówno sobie i widzom-czytelnikom na kilka pytań, między innymi po co mi potrzebna fotografia?

Michał Statkiewicz – fotografuje od najmłodszych lat. Studiował Fotografię w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Jest laureatem nagrody „Srebrne Szkło” w Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych 2014 w kategorii „Natura”.

Zapraszamy na stronę Michała: http://www.statkiewicz.gallery/